CQIT je zložené z dvoch skupín špecialistov – fyzikov a vedcov z oblasti IT.
Skupina fyzikov pôsobiacich v CQIT pochádza z jedinečného experimentálneho výskumného komplexu na Slovensku – Centra fyziky nízkych teplôt, spoločného laboratória Ústavu experimentálnej fyziky SAV a Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach. Toto laboratórium má viac ako 50-ročnú tradíciu v oblasti kryogeniky, vákuovej technológie, nanotechnológie a hraničného výskumu kondenzovaných látok a vo fyzike ultranízkych teplôt. Ide o jedno z mála laboratórií na svete schopných vykonávať merania v mikrokelvinovom teplotnom rozsahu a extrémnych podmienkach veľmi vysokých a veľmi nízkych magnetických polí a ultravysokých tlakov. Ultranízke teploty umožňujú vykonávať významný výskum v strategicky dôležitých oblastiach nanovedy, kvantovej technológie a kvantových materiálov. Tieto oblasti pôsobia ako kľúčové hnacie sily pre rozvoj prístrojového vybavenia a technológie na kvantovej úrovni, čím vytvárajú nové trhy pre inovácie, ktoré, ako predpokladáme, budú kľúčovými výstupmi centra CQIT a jej obchodných partnerov.
Vedci z oblasti IT pôsobiaci na CQIT pochádzajú z Prírodovedeckej fakulty Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach (UPJŠ) a Fakulty elektroniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach (TUKE). Obe inštitúcie už spolupracovali na rôznych vedeckých a infraštruktúrnych projektoch, ktoré vyústili do vytvorenia Univerzitného vedeckého parku Technicom. TUKE a UPJŠ sú zakladajúcimi členmi klastra Košice IT Valley a intenzívne spolupracujú s IT priemyslom v oblasti aplikovaného výskumu, vzdelávania a odbornej prípravy. Obe inštitúcie majú dlhodobé zázemie v oblasti vývoja softvéru, vývoja informačných systémov, dátovej vedy, umelej inteligencie a kybernetickej bezpečnosti. Členovia tímu z UPJŠ majú silné zázemie v oblasti matematiky a teoretickej informatiky, zatiaľ čo členovia tímu z TUKE majú vedomosti a skúsenosti v oblasti aplikovaného výskumu. Synergická kombinácia oboch prístupov vytvára potenciál pre prenos výsledkov výskumu do praxe. Klaster Košice IT Valley s viac ako 50 členmi poskytuje široké spektrum potenciálnych zákazníkov.
CQIT sa zameriava na vývoj a aplikáciu kybernetickej alebo informačnej bezpečnosti. Kybernetická bezpečnosť je jednou z hlavných výziev súčasného sveta a jej zlyhanie v citlivých bodoch môže mať zničujúce následky porovnateľné so svetovou pandémiou. CQTI sa zameria na klasické prístupy, kvantovo-bezpečné šifrovanie, ako aj postkvantovú kryptografiu. TUKE má dlhodobú tradíciu v sieťovom výskume a prevádzkuje CISCO Academy. UPJŠ ako prvá slovenská univerzita má medzinárodne registrovanú jednotku CSIRT a žiada o jej akreditáciu. UPJŠ je členom komunity QWorld a prostredníctvom združenia QUTE.sk realizuje aktivitu v rámci iniciatívy Quantum Flagship Initiative.
Ďalším cieľom je vývoj nových a ľahko kontrolovateľných prostriedkov rozhrania medzi IT a reálnym svetom. Veľký dopyt po spracovaní značného množstva dát (“big data”) a následná analýza údajov vyústili do budovania zodpovedajúcich kompetencií v oboch zúčastnených inštitúciách. Moderná veda o získavaní a spracovaní dát (dátová veda) úzko súvisí s umelou inteligenciou, najmä s prieskumom techník strojového učenia a neurónovými sieťami.
Zameranie výskumu:
- Kybernetická bezpečnosť a rozvoj kvantovej komunikačnej siete na Slovensku
- Komunikačné a kolaboračné systémy
- Dátová veda a umelá inteligencia
- Kvantové materiály, kvantové zariadenia a kvantové podporné technológie pri veľmi nízkych teplotách
- Vývoj a konštrukcia nových parametrických zosilňovačov a mikrovlnných fotónových detektorov
- Implementácia kvantových bitov
- Aplikácia kvantových technológií
Medzinárodná spolupráca CQIT:
V oblasti výpočtovej a kognitívnej neurovedy nadviazalo CQIT spoluprácu s prestížnymi medzinárodnými inštitúciami: Rakúska akadémia vied (Rakúsko), Boston University (USA), the University of California, Riverside (USA), National Center for Rehabilitative Auditory Research, Portland (USA) a OHSU, Martinos Center, Massachusetts General Hospital/Harvard Medical School (USA). Ako konkrétny príklad úspešnej spolupráce poukazujeme na spoluprácu s Kalifornským technologickým inštitútom (Caltech, USA) na vývoji komunikačného systému. Táto spolupráca sa pretavila do založenia úspešného start-upu eZuce. CQIT spolupracuje aj s globálnymi spoločnosťami, napr. T-Systems (Nemecko), FPT Slovakia, Global Logic (USA), Ness, národné a medzinárodné bezpečnostné subjekty, napr. Shadowserver, Národná bezpečnostná agentúra Slovenskej republiky. V rámci EMP CQIT spolupracuje na nových technológiách a zariadeniach so šiestimi hlavnými priemyselnými spoločnosťami. Ide o spoločnosti Magnicon GmbH, Hamburg (Nemecko), Leiden Cryogenics B.V. (Holandsko), Cryoconcept (Francúzsko), Basel Precision Instruments GmbH (Švajčiarsko), Oxford Instruments (Veľká Británia) a Bluefors Cryogenics Oy (Fínsko). Technologickí partneri a národné referenčné laboratóriá – VTT Technical Research Center of Finland a Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB), Berlin poskytujú expertízu a supervíziu. O výsledky nášho výskumu a vývoja majú veľký záujem aj rôzni zákazníci z akademickej obce a priemyslu.
Členstvo v medzinárodných vedeckých infraštruktúrach:
Centrum fyziky nízkych teplôt je zakladajúcim členom European Microkelvin Platform (EMP), http://emplatform.eu založenej v roku 2014. Od 1.1. 2019 EMP realizuje hlavný projekt H2020 z Piliera Excelentná veda – Výskumná infraštruktúra, rozvíjajúci európsku výskumnú infraštruktúru a posilňujúci inovačný potenciál a ľudský kapitál vo významných európskych výskumných centrách. Konzorcium EMP stimuluje ďalšiu integráciu výskumu ultranízkych teplôt v Európe prostredníctvom vývoja nových nápadov, technológií, aplikácií a komerčného využívania. CQIT bude priamo využívať konkrétne aktivity vyplývajúce z projektu EMP zameraného na prakticky aplikovateľné úlohy a výstupy s veľkým komercializačným potenciálom v oblasti kvantových technológií a kvantových materiálov.
Naša skupina je členom Slovenskej národnej výskumnej platformy pre kvantové technológie (http://qute.sk), konzorcia štyroch výskumných ústavov SAV (Fyzikálny ústav, Ústav experimentálnej fyziky, Ústav elektrotechniky a Matematický ústav), Univerzity Komenského v Bratislave, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach. Kvantový plán pre Slovensko, deklarovaný týmto konzorciom a podporovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, je plne v súlade s Quantum Technology Flagship, iniciatívou EÚ (http://qt.eu), zahájenou 1. novembra 2019 so štyrmi strategickými technologickými cieľmi: kvantový počítač, kvantová komunikačná sieť, kvantové senzory a metrológia a kvantový simulátor. Tieto oblasti výskumu vychádzajú zo súčasného základného výskumu zameraného na kvantové inžinierstvo, kvantový softvér a systematické vzdelávanie novej generácie kvantových fyzikov a inžinierov schopných realizovať prenos technológií do priemyselných aplikácií. Manifest QUIT.sk „Budúcnosť je kvantum“ popisuje nedávny pokrok v oblasti kvantových technológií založených na takzvanej druhej kvantovej revolúcii súvisiacej s využívaním javov ako kvantová interferencia, nelokálne procesy a kvantové prepojenie, ktoré čoskoro prinesú pokrok v lekárskej diagnostike, nových materiáloch a zelenej energii, metrológii a navigácii, umelej inteligencii, bezpečnej komunikácii a internete. UPJŠ a SAV sú členmi QWorld (http://qworld.lu.lv) – globálnej siete spolupracujúcej na vzdelávaní a implementácii kvantových technológií a výskumných aktivít. CSIRT-UPJS je akreditovaným členom medzinárodnej organizácie bezpečnostných tímov – TF-CSIRT a členom Honeynet.org a ISACA.
Kľúčové osobnosti:
Gabriel Semanišin, prof. RNDr., PhD., Viliam Geffert, prof. RNDr., DrSc., Jaroslav Porubän, doc. Ing., PhD., Peter Sinčák, prof. Ing., PhD., Ján Paralič, prof. Ing., PhD., Jozef Juhár, prof. Ing., PhD., Peter Samuely, prof. RNDr., DrSc., Peter Skyba, RNDr., DrSc., Erik Čižmár, doc. RNDr., PhD., Vladimír Komanický PhD.